Jak wyglądają projekty nowoczesnych domów?

Lepszy dom tradycyjny czy taki budowany zgodnie z najnowszymi trendami? To częsty dylemat wśród inwestorów, a obie opcje mają swoje niezaprzeczalne plusy. Co sprawia, że właśnie dom nowoczesny okazuje się ostatecznym wyborem?

Komu spodoba się styl nowoczesny?

Przez dość długi czas styl nowoczesny kojarzył się z ekstrawaganckimi, futurystycznymi formami, które mocno wyróżniały się na tle tradycyjnego budownictwa. Dzisiaj nowoczesny dom jest bardzo często utożsamiany z eleganckim minimalizmem – bryła domu jest prosta, bez wymyślnych zdobień architektonicznych, za to z wielkimi przeszkleniami. Zwraca się także uwagę na wykończenie domu – dużo jest naturalnych materiałów jak kamień czy drewno, a nowoczesnej surowości dodaje obecność metalu oraz chłodne, czyste kolory.

Wbrew pozorom, domy w nowoczesnym stylu potrafią wyglądać naprawdę przytulnie, tak zewnątrz, jak i wewnątrz. Nierzadko okazują się też bardziej praktyczne, bo mimo stosunkowo małej powierzchni zapewniają wygodną przestrzeń mieszkalną. Oczywiście nowoczesny dom nie musi być koniecznie mały, niemniej właśnie takie projekty, do 100-120 m2, dostępne między innymi na projektyzwizja.pl, cieszą się największą popularnością.

Cechą charakterystyczną takich domów jest otwarta przestrzeń. Salon, kuchnia i jadalnia to jedno duże pomieszczenie dla całej rodziny, co sprzyja domowej integracji, natomiast pokoje są w innej części domu lub na poddaszu.

Czy nowoczesny dom jest tańszy?

Na etapie budowy nowoczesny dom może okazać się droższy, ponieważ w użyciu się wysokiej jakości materiały, super-szczelne okna i drzwi, specjalne rozwiązania technologiczne mające zapewnić odpowiednio wysokie parametry energooszczędności. W nowoczesnych domach często korzysta się z odnawialnych źródeł energii oraz sporo się inwestuje w dobrą izolację, ale to właśnie sprawia, że gotowy budynek zużywa znacznie mniej mediów.

Nowoczesny styl budowy pozwala ograniczyć straty energii – przez dach ucieka mniej ciepła, jest rekuperacja i automatyczne sterowanie ogrzewaniem, a czujniki ruchu ograniczają zużycie energii elektrycznej. Koniec końców wychodzi, że wyłożenie większej kwoty na początku może się zwrócić już po kilku latach mieszkania w nowoczesnym domu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *