Lampka biurkowa to nie wszystko, czyli jak dobrać oświetlenie biurka

W dzisiejszych czasach kilka godzin dziennie korzystamy z ekranu komputera, będąc wystawionym na szkodliwe niebieskie światło. Niszczy to nasz wzrok, nasze oczy męczą się coraz bardziej. Aby ograniczyć zły wpływ tego światła, powinniśmy korzystać ze światła dziennego. Optymalne oświetlenie powinno korzystać ze zróżnicowanego strumienia światła, intensyfikować jego natężenie czy jasność. Ma to szczególne znaczenie kiedy bierzemy pod uwagę oświetlenie biurka. Prawidłowe oświetlenie biurka, uwzględnia kilka źródeł światła – zarówno z góry, okna jak i lampy. Poprawne oświetlenie biurka powinno wpływać na komfort pracy i jakoś pracy. Jakie powinno być?

Ustawienie biurka

Zazwyczaj biurko w danym pomieszczeniu ustawiamy tam, gdzie jest nam wygodnie. Jednak odpowiednie oświetlenie sprawia, że nie może być to dowolne miejsce w naszym domu. Stanowisko pracy – dla dorosłego i dziecka – powinno być wyposażone w odpowiednie lampki biurkowe i prawidłowe parametry światła. Podstawą jest tu jednak umiejscowienie samego biurka i lampy. Wedle ogólnej zasady, lampę umieszcza się po przeciwnej stronie niż ręka dominująca. To znaczy, że dla praworęcznych lampkę umieszczamy po lewej stronie, dla leworęcznych po prawej. Większość osób będzie miało zatem lamki po lewej stronie biurka.

Ogromne znaczenie ma te odległość lampy miejsca oświetlania, która powinna wynosić 35 cm.

Gdy już ustawimy biurko, możemy nabyć różne lampki biurkowe: stojące, montowane do blatu, na klips, z wysięgnikiem czy ruchomym ramieniem. To jaki rodzaj wybierzemy zależy głównie od naszych indywidualnych potrzeb.

Parametry światła, czyli czy nowoczesne lampy led to wszystko?

Światło w naszej pracy ma ogromne znaczenie. Ważne, aby biurko posiadało co najmniej dwa źródła światła. Światło w postaci lampki biurkowej oraz światło dzienne i światło górne (gdy słońce już zajdzie) co da nam duży kontrast i zmniejszy zmęczenie oczu.

Wybierając lampę, ważne jest natężenie światła. Jego jasność nie powinna być ani zbyt ciemna ani zbyt jasna, by nie raziła w oczy. Weźmy tu pod uwagę zwłaszcza biurko dziecka. Oświetlenie biurka ucznia powinna mieć wartość ok 400-1000 lumenów, co daje ok 5-10W.

Istotne jest również dobranie właściwej barwy światła, wyrażanej w kelwinach. Im wartość jest wyższa, tym światło jest chłodniejsze. Wartości ciepłe (2200-3500k) są przyjemne i zapewniają odpoczynek, wartości neutralne (3500-4500k) są uniwersalne, a barwy zimne ( 4600-11000k) bardziej pobudza. Przyjmuje się, że w lampach biurkowych powinno być ok 4000-6000k, aby móc pracować optymalnie.

Lampka na biurku powinna mieć odpowiednie parametry Dziś dobrze sprawdzają się lampy led. Wybierając lampę zwróć uwagę na wskaźnik oddawania światła, który wpływa na prawidłowe odbieranie kolorów podświetlonego obiektu. Wskaźnik CRI powinien mieć min 80 wartości CRI. Im jest ona wyższa, tym bardziej kolory są spójne z rzeczywistymi.

Posiadając lampy biurkowe starego typu, w których oświetlenie stanowi żarówka tradycyjna, mogą być podatne na skoki napięcia. W przypadku efektu migotania, wywoływanego przez te skoki, nasz wzrok męczy się bardziej. Dlatego lepiej wybierać pod tym kątem sprawdzone, certyfikowane lampy led.

Prawidłowe oświetlenie miejsca pracy i co jeszcze?

Dokonując wyboru oświetlenia biurka zazwyczaj dostosowujemy je do własnych potrzeb. Oczywiście warto zadbać aby nasze samopoczucie było jak najkorzystniejsze. Lampa na biurko nie powinna wpływać na spadek koncentracji, a wręcz przeciwnie. Pomoc w wyborze zawsze zaoferuje nam właściwy sklep z oświetleniem.

Dziś możemy wybierać lampy różnorodne: w pastelowych kolorach, ciekawym designie, z długim kablem, regulowanym ramieniem, regulacją natężenia i barwy światła. Dzisiejsze lampy mają także takie gadżety jak wbudowany kalkulator, ładowarkę indukcyjną, hub usb, głośnik usb i inne. Najważniejsze jednak, aby wybierać lampy biurkowe bezpieczne i energooszczędne.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *