Jak prawidłowo kosić trawnik? Poradnik koszenia trawy

Prawidłowe koszenie trawnika jest bardzo ważne dla wyglądu całego ogrodu. Zapewnia to estetykę otoczenia, daje trawie przyjemną miękkość, ale także zapobiega nadmiernemu rozsiewaniu się chwastów. W niskiej trawie mniej jest również kleszczy. 

Kiedy najlepiej kosić trawnik? 

Po pierwsze, wybierzmy odpowiedni dzień. Dla trawnika nie jest dobre koszenie po dużym deszczu lub podlewaniu, raczej należy podlać trawę po koszeniu. Osłabiona koszeniem trawa, pozbawiona zwykłego ulistnienia i narażona na wysuszenie, bardzo doceni podlewanie. Tę czynność jednak zostawmy do wieczora, gdyż krople wody w mocnym słońcu nie służą trawnikowi. Oczywiście nie przesadzajmy też z podlewaniem – w pielęgnacji trawnika wskazany jest umiar. Nie jest też dobrze kosić trawę w upalne, gorące dni, wtedy lepiej poczekać do późnego popołudnia, kiedy już nie będzie narażona na działanie mocnych promieni słonecznych.

Nie jest zalecane koszenie trawnika po nawożeniu go ani po użyciu środka do likwidacji chwastów. Lepiej jest kosić trawnik, kiedy wspomniane preparaty są już wchłonięte przez trawę. 

Skoszoną trawę można pozostawić na trawniku, jeśli nam to nie przeszkadza. Użyźni ona nasz trawnik, zwłaszcza jeśli koszony był regularnie i źdźbła nie są zbyt długie. To kolejna ważna kwestia: nie należy dopuszczać do przerostu trawy, a jeśli już do tego dojdzie, postarajmy się likwidować ten przerost stopniowo, nie za jednym podejściem. 

Czym kosić trawę? 

Po drugie, prawidłowe koszenie trawnika nie jest trudne, jeśli mamy sprawną kosiarkę. Pamietajmy o regularnym ostrzeniu jej noży, tak aby nie szarpały trawy przy koszeniu. 

Aby skosić trawnik poprawnie, należy dobrze dobrać wysokość ostrzy kosiarki. Zbyt krótkie koszenie nie jest dobre dla wyglądu trawnika, który wtedy ma nadmiernie odsłonięty system korzeniowy i jest narażony na szybkie wysychanie. 

Poradniki koszenia trawy zwracają też uwagę na to, w jakim otoczeniu jest trawnik. Jeśli jest w miejscu nasłonecznionym, trawa zapewne rośnie szybciej, ale jest łatwiejsza w pielęgnacji niż trawnik zacieniony, pod drzewami, zapewne przerośnięty mchem. Taki trawnik wymaga bardziej specjalistycznej pielęgnacji. 

Osobne zagadnienie to koszenie trawnika z rolki. Taki trawnik powinien się najpierw ukorzenić, zanim zaczniemy go kosić. To samo dotyczy trawnika, na którym była dosiewana trawa – poczekajmy z koszeniem, aż delikatna nowa trawa się ukorzeni i nabierze siły. 

Co zyskujemy? Korzyści z prawidłowej pielęgnacji trawnika

Prawidłowe koszenie trawnika zapewnia jego dobry wygląd na długo i wymaga mniej pracy od ogrodnika. Dobrze pielęgnowana trawa wymaga mniej zabiegów, nie choruje i nie wymaga użycia środków chemicznych. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *