Rodzaje ekspresów do kawy – jakie są najlepsze ekspresy do parzenia kawy?

Filiżanka mocnej, aromatycznej, pełnej smaku kawy. Właśnie o tym marzymy po przebudzeniu lub w czasie pracy, nie mogąc się doczekać chwili dla siebie. Taki napój można zrobić tylko pod warunkiem wykorzystania dobrej jakości, świetnego ekspresu. Dowiedz się, jakie są rodzaje ekspresów do kawy i jaki najlepiej wybrać.

Ekspresy do kawy – rodzaje, które zasługują na uwagę

Ekspresy do kawy można podzielić na trzy główne rodzaje: ekspresy przelewowe, ciśnieniowe i kombinowane (przelewowo-ciśnieniowe). Przygotowany przez ekspresy przelewowe napój jest podobny do tak zwanej kawy po turecku, ale o wiele bardziej intensywny i smaczny. Tego rodzaju urządzenia są najczęściej dość proste w budowie, a proces zaparzania polega na przelewaniu wrzątku przez zmielone ziarna. Drugim rodzajem jest ekspres ciśnieniowy. Jego budowa jest o wiele bardziej skomplikowana, a wszystko odbywa się pod ciśnieniem. Ekspresy będące połączeniem przelewowych i ciśnieniowych łączą zalety obu opcji.

Rodzaje ekspresów do kawy: ekspres przelewowy

Ekspresy przelewowe mają tę zaletę, że są bardzo proste w obsłudze. Wystarczy dodać odpowiednią ilość zmielonej kawy i jednym przyciskiem uruchomić proces robienia kawy przelewowej. Czasami ekspresy te są wyposażone w płytę grzewczą, która utrzymuje wysoką temperaturę napoju, dlatego można przygotować większą ilość kawy na raz. Takie rozwiązanie przydaje się zarówno w biurze, jak i w czasie spotkań z przyjaciółmi. Niektóre przelewowe ekspresy pozwalają także na przygotowanie naparów herbacianych lub ziołowych. Jednakże takie urządzenie jest dość proste. Ten rodzaj ekspresów do kawy nie pozwala na przygotowanie bardziej zaawansowanych kaw smakowych lub mlecznych – istnieje wyłącznie możliwość regulacji mocy kawy. Taki ekspres nie sprawdzi się, jeśli chcesz przygotować tylko jedną filiżankę do śniadania.

Rodzaje ekspresów ciśnieniowych do kawy

Ekspresy ciśnieniowe to kolejna kategoria, która jednak dzieli się na kolejne trzy podtypy. Najbardziej podstawowym jest oczywiście kawiarka – prosty w obsłudze dzbanek, który wystarczy napełnić zmieloną kawą i wodą i postawić na gazie. O wiele bardziej interesujące dla miłośników aromatycznej i smakowitej kawy są dwa pozostałe typy ekspresów ciśnieniowych – kolbowy i automatyczny. Ekspres kolbowy jest idealny dla osób, które lubią mieć wpływ na napój i dla których parzenie kawy jest rytuałem. Automatyczny ekspres do kawy będzie idealnym rozwiązaniem dla osób, które chcą cieszyć się smakiem nietypowych kaw mlecznych. Zobacz jaki tani ekspres do kawy najlepiej kupić!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *