Jak uzyskać kredyt na dotację z programu Czyste Powietrze?
Niekiedy wymiana źródła ciepła oraz termomodernizacja budynku są sprawami niecierpiącymi zwłoki. Z różnych przyczyn – począwszy od wymogów prawnych aż po bardzo wysokie rachunki za ogrzewanie, które rujnują domowy budżet. Aby zrealizować taką inwestycję, Polacy chętnie decydują się na skorzystanie z dotacji w ramach programu Czyste Powietrze. Nie zawsze jednak dysponują odpowiednią ilością gotówki, która umożliwi im przeprowadzenie całego procesu aż do momentu rozliczenia i zwrotu części poniesionych nakładów. W takiej sytuacji doskonałym rozwiązaniem jest finansowanie bankowe w formie kredytu.
Z tekstu dowiesz się:
- kto i w jaki sposób może uzyskać kredyt na potrzeby programu Czyste Powietrze,
- jak wygląda proces składania wniosku,
- na co zwrócić uwagę, aby unikną dodatkowych formalności i straty czasu.
Dofinansowanie Czyste Powietrze – dla kogo jest ścieżka bankowa?
Głównym założeniem ścieżki bankowej jest jednoczesne pozyskanie zarówno kredytu na potrzeby realizacji inwestycji, jak i dotacji, która spłaci część kapitału. W efekcie do spłaty pozostanie mniejsza kwota pożyczki.
O przyznanie dotacji z kredytem mogą się starać właściciele oraz współwłaściciele jednorodzinnych budynków mieszkalnych lub wydzielonych w budynkach jednorodzinnych lokali mieszkalnych z wyodrębnioną księgą wieczystą. Mogą to być wyłącznie już istniejące budynki, a nie obiekty w trakcie budowy. Jeżeli w budynku jest prowadzona dodatkowo działalność gospodarcza, to wysokość dofinansowania obniża się proporcjonalnie do powierzchni. Nie można jednak uzyskać dotacji na Czyste Powietrze, jeśli udział powierzchni wykorzystywanej do celów gospodarczych przekracza 30%.
Kredyt może być udzielony wyłącznie dla podstawowego i podwyższonego poziomu dofinansowania. Nie można uzyskać kredytu w przypadku najwyższego poziomu dofinansowania, do którego kwalifikują się osoby o najniższych dochodach.
Program Czyste Powietrze – dofinansowanie krok po kroku
Jak otrzymać kredyt Czyste Powietrze z dofinansowaniem? W oddziale banku, który udziela tego typu pożyczki, musisz złożyć wniosek o:
- kredyt Czyste Powietrze,
- dotację Czyste Powietrze.
Zwróć uwagę, że nie wszystkie banki biorą udział w programie. Aktualna lista banków, które posiadają umowę z NFOŚiGW oraz WFOŚiGW jest dostępna bezpośrednio na stronie internetowej organizatora.
Wniosek wypełnisz wspólnie z pracownikiem banku. Kredyt będzie Ci udzielany na warunkach bankowych, co oznacza, że warunki pożyczki (maksymalna kwota, okres kredytowania, wysokość i rodzaj oprocentowania itp.) zależą od aktualnej oferty konkretnego banku.
Tak jak w przypadku każdej innej pożyczki bankowej, niezbędne będzie posiadanie zdolności kredytowej. Istnieje jednak pewne ułatwienie – wymogi udzielenia kredytu mogą być zredukowane poprzez możliwość objęcia kredytów gwarancjami z Ekologicznego Funduszu Poręczeń i Gwarancji, którym zarządza Bank Gospodarstwa Krajowego. Dzięki tym gwarancjom banki mogą zaproponować swoim klientom korzystniejsze – niż w przypadku standardowej pożyczki – warunki.
Wniosek wypełniony? Teraz musisz czekać na pozytywną decyzję banku. Gdy tak się stanie, bank przekaże wniosek o dotację Czyste Powietrze do WFOŚiGW. Jeśli i tutaj otrzymasz pozytywną decyzję, bank przystąpi do wypłaty kredytu. Teraz możesz zacząć termomodernizację. Na zrealizowanie inwestycji masz 18 miesięcy (licząc od dnia złożenia wniosku). Start przedsięwzięcia jest liczony od momentu poniesienia pierwszego kosztu kwalifikowanego udokumentowanego wystawieniem faktury lub rachunku. Pamiętaj jednak, że może to nastąpić nie wcześniej niż sześć miesięcy przed datą złożenia wniosku o dofinansowanie w banku.

Realizacja inwestycji nie oznacza jeszcze zakończenia procedury związanej z dofinansowaniem Czyste Powietrze. Po zakończeniu termomodernizacji musisz złożyć w WFOŚiGw wniosku po rozliczenie. Uwaga – pracownicy banków pośredniczą wyłącznie w składaniu wniosku o dofinansowanie Czyste Powietrze. Rozliczenie wymaga Twojego samodzielnego działania – jesteś zobligowany do złożenia wniosku o płatność, dokumentów zakupowych, załączników, oświadczeń, zgód itp. Gdy wszystko to zostanie pozytywnie zweryfikowane, środki trafią bezpośrednio na rachunek kredytowy, a bank zaksięguje je na poczet spłaty kapitału.
Kredyt z dotacją Czyste powietrze – o czym warto pamiętać?
Nie możesz złożyć korekty czy uzupełnić wniosku złożonego w banku. W przypadku odrzucenia będziesz musiał przejść od początku całą procedurę. W związku z tym pamiętaj, aby wszystko zrobić raz, ale poprawnie i skutecznie. Zwróć szczególną uwagę na kilka aspektów:
- Jednym z załączników do składanego wniosku jest odpis zwykły księgi wieczystej. W związku z tym, że wniosek może złożyć wyłącznie właściciel nieruchomości, to taki stan prawny musi być także udokumentowany w księdze wieczystej. Jeżeli w księdze są również inni współwłaściciele, to osoba składająca wniosek powinna złożyć zgodne ze wzorem oświadczenia o wyrażeniu zgody na realizację przedsięwzięcia i zgody współmałżonka na zaciągnięcie zobowiązań. Jeżeli współwłaściciel nie żyje, to wcześniej należy uregulować ten fakt w księdze.
- W sytuacji starania się o podwyższony poziom dofinansowania, musisz uzupełnić wniosek o zaświadczenie o dochodach. W przypadku tego poziomu kryterium wynosi – 1994 zł na osobę dla gospodarstw wieloosobowych oraz do 2651 zł dla gospodarstw jednoosobowych.
- Jeśli planujesz wcześniej spłacić kredyt (jeszcze przed rozliczeniem dotacji), to w umowie kredytowej powinieneś zamieścić dodatkowy, indywidualny rachunek bankowy. Dzięki temu dotacja nie trafi na rachunek kredytowy, tylko na Twoje indywidualne konto.
- Jeśli chcesz wziąć dofinansowanie na montaż pompy ciepła, pamiętaj, że w programie Czyste Powietrze mogą uczestniczyć wyłącznie pompy, które znajdują się na liście ZUM (Zielonych Urządzeń i Materiałów). Lista ta daje gwarancję, że sprzęty są odpowiednio przebadane i spełniają rygorystyczne wymogi. Przykładem takich urządzeń są wszystkie pompy ciepła marki Vaillant.
Poszukujesz więcej informacji na temat dofinansowań na termomodernizację? Przeczytaj poradnik Vaillant poświęcony programowi Czyste Powietrze.