fotel ergonomiczny co to

Fotele ergonomiczne – czym są? Kiedy warto kupić taki fotel?

Praca przy biurku wiążę się z długotrwałym przebywaniem w pozycji siedzącej. Zwykłe krzesło, z którego korzystalibyśmy przez dłuższy czas, nie spełniłoby swoich wymagań dotyczących zapewnienia pełnego komfortu pracy. Z tego też względu cały czas opracowuje się nowe rozwiązania, które mają na celu zwiększenie wygody osób, które wykonują swoje obowiązki przy komputerze lub dokumentach w statycznej pozycji. Fotele ergonomiczne znakomicie wpasowują się w ten trend, będąc odpowiedzią na wyzwania, jakie wiążą się z wielogodzinną pracą siedzącą. Co należy o nich wiedzieć? Kiedy warto w nie zainwestować?

Jaka jest definicja fotela ergonomicznego?

Ergonomia to termin opracowany przez polskiego badacza, Wojciecha Jastrzębowskiego, który zajmował się m.in. szukaniem nowych rozwiązań polepszających warunki pracy człowieka. Bezpośrednie znaczenie ergonomii jest wynikiem połączenia dwóch greckich słów, czyli ergon i nomos, co w bezpośrednim tłumaczeniu oznacza zasady pracy lub prawo pracy. Część osób z pewnością słyszała o takim pojęciu, jak ergonomiczne stanowisko pracy. Jest to miejsce, w którym człowiek może realizować swoje obowiązki zawodowe w sposób produktywny, komfortowy i wydajny. Oznacza to, że fotele ergonomiczne są specjalnie zaprojektowanymi meblami, które mają na celu zapewnienie optymalnego wsparcia dla ciała, szczególnie podczas długotrwałego przebywania w pozycji siedzącej. Mają one specjalną konstrukcję, która wspiera ciało i powoduje, że korzystanie z krzesła jest znacznie wygodniejsze. Fotele ergonomiczne to popularne rozwiązanie, w które wyposażane są różne miejsca pracy. Mogą z nich również korzystać domowi użytkownicy, nie tylko w kontekście home office.

kiedy kupić fotel ergonomiczny

Jakie funkcje spełniają ergonomiczne fotele?

Fotele ergonomiczne to nie tylko wygodne krzesło, ale przede wszystkim funkcjonalny element wyposażenia gabinetu. Wielogodzinne siedzenie nie jest dla człowieka naturalne, dlatego założeniem foteli ergonomicznych jest optymalne wsparcie całego ciała. Fotele posiadają unikatową konstrukcję, która uwzględnia możliwość m.in. dostosowywania poszczególnych elementów składowych, w tym zagłówków, podłokietników czy wysokości siedziska. Dopasowane krzesło pozwala na skoncentrowaną pracę bez uczucia dyskomfortu, które może pojawiać się już po kilkunastu minutach siedzenia na standardowym krześle. Człowiek staje się bardziej skoncentrowany, dzięki czemu może efektywniej wykonywać swoje obowiązki, bez martwienia się o ból nóg, kręgosłupa czy lędźwi.

Kiedy warto zainwestować w ten element wyposażenia?

Na zakup ergonomicznego fotela biurowego decydują się nie tylko firmy, które stają przed wyzwaniem wyposażania swoich biur, ale także osoby prywatne – pracujące z domu lub korzystające z komputera w celach rozrywkowych. Dużą grupą osób, która inwestuje w tego rodzaju meble, są osoby zmagające się z kłopotami zdrowotnymi, np. bólami pleców, szyi czy stawów wywołanymi długotrwałym przebywaniem w pozycji siedzącej. Z tego też względu fotel ergonomiczny może być rozwiązaniem, które pomoże zminimalizować te problemy i przyczynić się do poprawienia wygody i komfortu siedzenia. Przed inwestycją w taki mebel warto sprawdzić, czy posiada ono wiele opcji do regulowania wysokości poszczególnych elementów. Warto, aby fotel posiadał regulowane podłokietniki, zagłówek i kontrolę poziomu nachylenia. Niektóre z nich wyposażane są również w blokady pozycji pionowej, co przyczynia się do utrzymania sylwetki w najbardziej komfortowym położeniu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *