Jak urządzić drewnianą altanę w ogrodzie – inspiracje i porady

Jak urządzić drewnianą altanę w ogrodzie – inspiracje i porady

Altana w ogrodzie to idealne miejsce do wypoczynku dla całej rodziny i zapraszanych gości. Nawet najmniejsza drewniana altana może być praktyczna i stylowa, gdy wprowadzi się do niej właściwie dobrane meble, oświetlenie i dodatki. Jak najlepiej urządzić kącik do relaksu w ogrodzie? O czym na pewno nie powinniśmy zapominać, gdy projektujemy altanę? Kilka wskazówek przedstawimy w dalszej części tekstu.

Różne style wnętrzarskie, rozmaite pomysły na ogrodową altanę

Jeśli pragnie się ustawić w ogrodzie drewnianą altanę, warto przemyśleć temat kompleksowo już na etapie planowania przydomowej przestrzeni. Konstrukcja musi być bowiem dopasowana do pozostałych elementów aranżacji ogrodu – pod względem materiałów, kolorystyki (naturalna barwa drewna, warianty lakierowanie na rozmaite odcienie) oraz stylu. Można bowiem znaleźć altany klasyczne, retro i skandynawskie, a nawet modele wpisujące się w ogrody minimalistyczne i nowoczesne. Tylko całościowe projektowanie pozwala stworzyć funkcjonalne miejsce, w którym domownicy i ich goście będą chętnie spędzać czas.

Najlepiej zatem przemyśleć wszystkie kwestie związane z altaną w fazie projektowania. Oprócz spraw technicznych (wybór drewna, wielkość, łączenie elementów), trzeba też rozważyć to, jakie wyposażenie chcemy w niej umieścić. Pozwoli to optymalnie dopasować przydomową strefę relaksu do potrzeb jej użytkowników.

Idealne meble do altany w ogrodzie – co wybrać?

W przydomowych altanach podstawowym elementem wyposażenia pozostają oczywiście praktyczne meble, a zwłaszcza krzesła, fotele i sofy (najlepiej z wielobarwnymi, miękkimi poduszkami) oraz stoliki. Ich wielkość i liczba zależy od oczekiwań domowników oraz możliwości przestrzeni wypoczynkowej.

W klasycznych drewnianych altanach idealnie sprawdza się wyposażenie drewniane, dostępne choćby na stronie: https://bazkar.pl. Należy zadbać o to, by były to produkty dostosowane do długofalowej ekspozycji na niekorzystne warunki atmosferyczne. Dodatkowo, przy większości konstrukcji tego typu niezbędna jest regularna impregnacja oraz właściwe składowanie w zimie.

Inną opcją do drewnianej altany są meble z tworzywa sztucznego. Stosuje się chętnie konstrukcje z polipropylenu i technorattanu, które mogą naśladować klasyczne materiały, wyróżniając się jednak zdecydowanie korzystniejszymi parametrami technicznymi i ciekawym, nowoczesnym designem.

Oświetlenie ogrodowej altany i modne dodatki – budowanie klimatu

W przydomowych altanach powinno się zamontować oświetlenie. Jeśli ma się dostęp do sieci energetycznej, warto wykorzystać stałe oprawy o wysokim współczynniku wodoszczelności (np. kinkiety lub lampy sufitowe). Ciekawym pomysłem są girlandy lampek LED, podwieszone wzdłuż krawędzi zadaszenia, które stosuje się nie tylko w aranżacjach boho.

Innym rozwiązaniem są modele solarne, w ciągu dnia akumulujące energię słoneczną, przetwarzaną następnie w światło do rozjaśniania strefy wypoczynku w ogrodzie.

Jak jeszcze udekorować altanę? Zdecydowanie warto umieścić w niej donice z kwiatami i roślinami ozdobnymi. To one stanowią przecież naturalny łącznik między miejscem do rekreacji a otaczającą je zielenią.

Piękna i wygodna altana w ogrodzie – ulubione miejsce do wypoczynku

Jeśli wprowadza się do ogrodu altanę, zyskuje się zaciszne miejsce do wypoczynku. Jeśli na dodatek zatroszczymy się o odpowiednie meble i dodatki, otrzymujemy idealną przestrzeń, w której każdy domownik spędza czas z prawdziwą przyjemnością.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *