Jak szybko i bezpiecznie pozbyć się chwastów, a przy tym wzmocnić trawę?
Walka z chwastami w ogrodzie jest żmudna i trudna. Czasami wydaje się to walka z wiatrakami, bo gdy dopiero co usunie się jedne chwasty, pojawiają się kolejne. Trzeba jednak skrupulatnie i regularnie się ich pozbywać, gdyż tylko wtedy można odpowiednio wzmocnić trawnik i sprawić, że będzie bujnie rósł. Jak szybko i bezpiecznie pozbyć się chwastów?
Po pierwsze: usuwanie ręczne, czyli używanie wyrywacza do chwastów
Pierwszy sposób na szybkie i bezpieczne usuwanie chwastów, to praca mechaniczna. Można usuwać chwasty ręcznie albo za pomocą specjalnych narzędzi. Przydadzą się wyrywacze do chwastów, dzięki którym można usuwać je wraz z korzeniami. Powierzchowne wyrywanie górnej części rośliny nic nie daje i pozostawienie korzenia sprawia, że chwasty będą dalej bardzo szybko się rozprzestrzeniać. Nie można też dopuścić do zakwitania chwastów. Zatem prace związane z odchwaszczaniem trzeba wykonywać systematycznie. Po usunięciu chwastów, na rabatach można zastosować agrotkaniny przeciwko chwastom. Zapobiegają one ich rozrastaniu się. Można wybrać modele o różnej gramaturze, które zapewniają odpowiednią ochronę. Trzeba również wiedzieć, że agrotkaniny mają różne rozmiary i można także zakupić je razem z przydatnymi szpilkami, dzięki którym możliwe będzie przytwierdzenie perforowanej tkaniny do podłoża.
Po drugie: środki chwastobójcze
Oprysk preparatem na chwasty dwuliścienne jest bezpieczny dla trawy. Nie należy przeprowadzać go jednak, gdy trawa jest mokra, a także przy wysokich temperaturach. Najlepiej wykonywać go wieczorem przy bezwietrznej pogodzie. Należy przy tym zachować wszelkie środki ostrożności. Po oprysku przez kilka dni nie można kosić trawnika, aby preparat skutecznie zadziałał na chwasty. Nie zaleca się odchwaszczania za pomocą chemii świeżo założonego trawnika. Należy poczekać aż trawa dobrze się ukorzeni. Na mech stosuje się preparat o nazwie antymech. Warto stosować nawozy wapienno-magnezowe, które odkwaszą glebę i zapobiegną rozrastaniu się mchu. Warto wiedzieć, że takie środki znajdują się w nawozach, dlatego mogą dodatkowo wzmocnić trawnik.
Po trzecie: wertykulacja pomoże usunąć część chwastów
Szybko i skutecznie można pozbyć się niektórych chwastów także poprzez wertykulację trawnika. W ten sposób usuwa się martwą darń, która przeszkadza w odpowiednim wzroście trawnika. Jej usunięcie powoduje dopływ tlenu do korzeni. Napowietrzenie trawnika, czyli aeracja jest także ważnym zabiegiem, który pozwala zabezpieczyć go przed ponownym pojawieniem się chwastów. Dzięki optymalnej zawartości tlenu i składników odżywczych trawnik jest mniej podatny na pojawianie się chwastów.
Po czwarte: regularne nawożenie, podlewanie i koszenie trawnika zapobiegnie rozrastaniu się i zakwitaniu chwastów
Istotne znaczenie ma niskie koszenie, dlatego zaopatrz się w dobrą kosiarkę z regulacją wysokości koszenia. Niskie koszenie to takie na wysokość 4 cm. W ten sposób skraca się trawę sportową, która generalnie cechuje się dobrymi parametrami wytrzymałościowymi i w mieszance takiej trawy znajduje się sporo rajgrasu angielskiego i kostrzewy czerwonej. Trawnik, który jest regularnie nawożony i podlewany utrzymuje odpowiedni poziom pH, który sprawia, że chwasty, które lubią bardzo kwaśne lub kwaśne środowisko pojawiają się w mniejszym stopniu. PH na poziomie 6,5 może znacząco ograniczyć ilość chwastów. Warto stosować nawozy ze środkiem zwalczającym chwasty.
Jeżeli trawnik często przekopuje kret, to w gruncie rzeczy gleba jest dobrze spulchniona, jednak oczywiście widok kopców, to nie jest to, co chciałoby się mieć na pierwszym planie w ogrodzie. Dlatego obok zwalczania chwastów trzeba również uniemożliwić kretom, ale i nornicom przekopywanie i zastosować siatkę na krety. Siatka raczej nie ma dużego wpływu na ograniczenie wzrostu chwastów, wszak nie ogranicza też wegetacji trawy, jednak bez wątpienia zapewnia lepszą estetykę trawnika. Poza tym ważne jest regularne podlewanie. Dzięki temu trawnik może bujnie rosnąć a nawozy długodziałające są stopniowo uwalniane do gleby.