Jak zaprojektować oświetlenie w naszym nowoczesnym domu

Oświetlenie jest integralną, ale bardzo niedocenianą częścią domu. Chociaż oświetlenie jest cechą, którą większość ludzi uważa za oczywistą, jakość i rozmieszczenie oświetlenia może drastycznie zmienić ogólną estetykę domu. Dobry plan oświetlenia poprawi wygląd i atmosferę nowego domu.

Oto kilka naszych wskazówek, które pomogą Ci stworzyć plan oświetlenia nowego domu.

Planowanie wstępne

Zanim wybierzesz światła lub oprawy oświetleniowe, rozejrzyj się po swoim nowym domu. Jaką ogólną estetykę chciałbyś osiągnąć w swoim domu? Czy chcesz, aby Twój nowy dom był jasno oświetlony, czy nieco bardziej dyskretny? A może chcesz mieć opcje dla obu? Nie mniej każdy, kto budował swój dom od początku, zaczynając od wyboru projektu domu zadawał sobie już te pytania o wiele wcześniej.

Zrób notatki na temat wszystkich swoich pomieszczeń mieszkalnych i zastanów się, jak można wykorzystać każdy pokój w domu. Na przykład salon może być przede wszystkim miejscem relaksu i oglądania telewizji po ciężkim dniu pracy, ale może również pełnić funkcję domowego biura lub miejsca dla gości na uroczystości i spotkania. Jeśli mieszkasz z innymi ludźmi, ważne jest również, aby wziąć pod uwagę ich wymagania dotyczące oświetlenia. Na przykład badania wykazały, że 70-latkowie potrzebują średnio 15 razy więcej światła niż 10-latkowie. Tego rodzaju wymagania należy rozpoznać i uwzględnić.

Planowanie

Teraz do planowania – naszkicuj plan każdego pomieszczenia w domu z grubsza w skali i uwzględnij jak najwięcej szczegółów pomieszczenia. Zaznacz wszystkie okna, drzwi, meble lub inne duże przedmioty. Jak wspomniano wcześniej, każde pomieszczenie lub przestrzeń życiowa ma inne potrzeby oświetleniowe. Ważne jest, aby pomyśleć o zadaniu, akcencie i oświetleniu otoczenia każdej przestrzeni. Osoby, które budowały swój domu niedawno według wybranego projektu domu , mają ten etap już za sobą.

Oświetlenie zadaniowe zazwyczaj obejmuje lampy, które pomagają w pracy i nauce. Oświetlenie akcentujące to oświetlenie, które służy do zwrócenia uwagi na określone obszary lub wystrój w pomieszczeniu, takie jak sztuka ścienna lub rośliny. Oświetlenie otoczenia obejmuje kinkiety, żyrandole i inne elementy górnego oświetlenia służące do oświetlania całych obszarów pomieszczenia. Idealnie, każdy pokój będzie miał unikalną mieszankę tych cech oświetlenia.

Salon jest zazwyczaj największą i najczęściej wykorzystywaną przestrzenią w domu. Zaleca się, aby oświetlenie w tych pomieszczeniach obracało się wokół jednej oprawy oświetlenia otoczenia, której towarzyszy oświetlenie akcentujące i zadaniowe, w tym lampy stołowe i oświetlenie ścienne, co zapewnia pewną różnorodność oświetlenia.

W przypadku salonu jednak, to tu właśnie powinniśmy zwrócić szczególną uwagę na jego rozmieszczenie podczas projektowania naszego nowowczesnego domu. Właściwy dobór może nam zapewnić mnóstwo naturalnego światła, które doskonale współgrać będzie z zamontowanym oświetleniem.

Kolejnym miejscem, w którym wiele osób spędza wiele godzin w domu, jest sypialnia. Dlatego wybór planu oświetlenia, który zapewnia wystarczające oświetlenie, a jednocześnie unika rozpraszających cieni, ma kluczowe znaczenie. W wielu z tych przestrzeni centralne źródło światła otoczenia wraz z oświetleniem zadaniowym z lampek biurkowych, lampki nocne są również klasyczną aranżacją, podczas gdy dzieci i młodzież mogą również cieszyć się nastrojowym oświetleniem z dodatkowych źródeł światła, takich jak lampki bajkowe.

Tworzenie planu oświetlenia dla nowego domu może być trudne, jednak trzymanie się kompleksowego i elastycznego planu oświetlenia sprawi, że Twój dom będzie prawidłowo doświetlony.

Osoby, które mierzą się z tym zadaniem na etapie wyboru właściwego i nowoczesnego projektu domu, muszą pamiętać, iż etap wyboru projektu jest kluczowy. Dobór odpowiedniego projektu a tym samym rozmieszczenia pokoi sprawi, że w sposób naturalny doświetlimy odpowiednie pokoje, gdzie zależy nam na świetle naturalnym.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *