Wybór płyt gipsowo-kartonowych – na co zwrócić szczególną uwagę?

Duży wybór płyt gipsowo-kartonowych może trochę przytłaczać. Nic dziwnego, że niektórzy mają trudności w dokonaniu odpowiedniego wyboru tego typu materiałów. Należy jednak mieć świadomość, że dobrze dobrany rodzaj płyt może wpływać na trwałość danej konstrukcji. Przed przystąpieniem do prac z wykorzystaniem płyt gipsowo-kartonowych warto więc zapoznać się z tym krótkim artykułem.

Podstawowe kryterium wyboru płyt gipsowo-kartonowych

Najważniejszym kryterium odpowiedniego doboru płyt gipsowo-kartonowych jest rodzaj pomieszczenia, w którym mają być one zamontowane. W różnych pomieszczeniach wymagane są bowiem różne właściwości, którymi powinny charakteryzować się płyty gipsowo-kartonowe. Przykładem może być poddasze użytkowe, które jest pomieszczeniem obarczonym ryzykiem pożaru. Dlatego też w przypadku prac wykończeniowych prowadzonych na poddaszu warto wykorzystać ognioodporne płyty gipsowo-kartonowe.

Rodzaj wykorzystanych płyt gipsowo-kartonowych nie jest również obojętny w przypadku prac wykończeniowych prowadzonych w łazience. W tym pomieszczeniu (ze względu na wyższą temperaturę oraz działanie wilgoci) powinniśmy użyć płyt wykazujących właściwości wodoodporne.

W niektórych miejscach wymagane jest ponadto zastosowanie płyt o szczególnych cechach. Przykładem mogą być między innymi płyty zapobiegające powstawaniu pleśni. Stosuje się je na przykład na basenach oraz w saunach. Innymi specjalnymi materiałami są płyty odporne na działanie promieniowania rentgenowskiego, które używane są w szpitalach oraz przychodniach medycznych. Wszystkie materiały służące do budowy znajdziesz na stronie https://www.siniat.pl/pl-pl.

Różne rozmiary płyt gipsowo-kartonowych

Innym kryterium podziału płyt gipsowo-kartonowych jest ich rozmiar. Jak można się domyślić, występują one w wielu różnych wariantach, a ich wybór zależy od rozmiarów zabudowywanej powierzchni.

Dobór płyt o odpowiednich wymiarach pozwoli znacznie zaoszczędzić czas podczas wykonywania prac wykończeniowych (ze względu na brak konieczności przycinania płyt gipsowo-kartonowych).

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *