Lampy na hale przemysłowe: 5 najważniejszych kryteriów wyboru
Hala magazynowa czy produkcyjna bezwzględnie wymaga zastosowania efektywnego i bezpiecznego oświetlenia. To warunek konieczny, aby zapewnić pracownikom komfortowe i bezpieczne warunki pracy zgodne z przepisami BHP. Niezależnie od tego, czy hala dopiero powstaje, czy może jest modernizowana, kluczową kwestią będzie dobranie odpowiednich opraw oświetleniowych. Tutaj najlepiej sprawdzą się lampy przemysłowe, których wybór jest jednak na tyle duży, że przedsiębiorcy powinni skupić się na kilku najważniejszych kryteriach. W naszym artykule wymieniamy 5 cech, jakimi powinny się charakteryzować dobre lampy LED na hale przemysłowe.
Szczelność
Zaczynamy od podstawowego warunku, jaki muszą spełniać lampy na hale przemysłowe, do magazynów czy innych obiektów produkcyjnych. Szczelność opraw oświetleniowych określa się parametrem IP – warto skupić się tutaj na lampach o IP 65, które są doskonale zabezpieczone nie tylko przed dostawianiem się do środka pyłu, ale także przed wnikaniem wilgoci do wewnątrz. To zapewnia długą eksploatację, jak i niższe ryzyko wystąpienia awarii oraz stopniowego pogarszania się jakości oświetlenia w hali, magazynie etc.
Energooszczędność
To konieczny warunek, jaki muszą spełniać dobre lampy przemysłowe. Intensywność użytkowania oświetlenia profesjonalnego jest na tyle duża, że każdemu przedsiębiorcy powinno zależeć na ograniczeniu kosztów energii. Zwłaszcza, gdy w jednym obiekcie znajdują się setki opraw oświetleniowych, z których pracownicy korzystają w systemie całodobowym.
Dlatego wybierając lampy do obiektu przemysłowego zawsze trzeba zwrócić uwagę na to, jakie zostało w nich zastosowane źródło światła. Zdecydowanie najlepszym wyborem będą tutaj oprawy LED. Ta technologia zapewnia obniżenie zużycia energii nawet o 80% w stosunku do tradycyjnych lamp sodowych czy halogenowych, co już przekłada się na konkretne zyski dla przedsiębiorcy (nie wspominając o korzyściach dla środowiska naturalnego). Zakup lamp do użytku profesjonalnego wykonanych w technologii LED stanowi rozsądną inwestycję z praktycznie pewną stopą zwrotu.
Trwałość
Lampy na hale muszą prezentować bardzo wysoką jakość wykonania oraz gwarantować ponadprzeciętną trwałość – zarówno jeśli chodzi o wytrzymałość mechaniczną (o czym za chwilę), jak i sprawność źródła światła. To kolejny argument przemawiający za tym, aby zainwestować w lampy na hale i do magazynów wykonane w technologii LED.
Diody LED są nie tylko bardzo energooszczędne, ale również wielokrotnie trwalsze w porównaniu z tradycyjnymi świetlówkami czy halogenami. Jest to o tyle istotne, że wymiana źródeł światła na znacznej wysokości (z jaką mamy do czynienia w halach i magazynach) zawsze jest problematyczna i generuje spore koszty, których można łatwo uniknąć decydując się na zakup lamp LED.
Odpowiednia strumień świetlny
Dobierając lampy na hale przemysłowe zawsze należy zwrócić szczególną uwagę na ich moc i strumień świetlny. Realne zapotrzebowanie mocy i natężenia światła powinien określić projektant instalacji oświetleniowej. Pamiętajmy natomiast, że w przypadku opraw LED nie należy się sugerować tym, że dana lampa oferuje np. tylko 100 W mocy. Znacznie ważniejszy jest tutaj strumień świetlny, który przy tej mocy może wynosić nawet 15000 lumenów.
Wytrzymałość mechaniczna
Wybierając lampy na hale, zwłaszcza te, w których pracują maszyny (np. wózki widłowe), trzeba zwrócić uwagę na parametr IK. To nic innego, jak klasyfikacja wytrzymałości mechanicznej określona w normie europejskiej EN 62262 oraz jej międzynarodowym odpowiedniku – IEC 62262:2002.
Pisząc w dużym skrócie: IK określa, jak bardzo dane urządzenie jest odporne na uderzenia i inne uszkodzenia mechaniczne, na przykład spowodowane aktami wandalizmu czy po prostu niezamierzonym działaniem pracownika (np. uderzenie młotkiem, zahaczenie o oprawę oświetleniową paletą podnoszoną wózkiem widłowym etc.).
Zwracając uwagę na oznaczenie wytrzymałości mechanicznej możemy z dość dużą precyzją ocenić, czy dana oprawa oświetleniowa jest produktem dobrej jakości oraz czy nadaje się do stosowania w niesprzyjających warunkach roboczych. Parametr IK określa się w skali od 00 do 10 – im wyższa wartość, tym bardziej wytrzymały jest dany produkt.
Jaki parametr IK powinny mieć dobre lampy na hale przemysłowe? W praktyce w zupełności wystarczająca będzie wartość IK 08, która oznacza odporność na uderzenia o energii 5 J – czyli np. uderzenie młotkiem o masie 1,7 kilograma upadającym z wysokości 29,5 centymetra.
Kierując się tymi kryteriami dobierzesz odpowiednie lampy na hale przemysłowe, które z jednej strony zagwarantują pracownikom komfortowe i bezpieczne warunki pracy na stanowiskach, a z drugiej nie będą problematyczne i kosztowne w eksploatacji. Szeroki wybór oświetlenia profesjonalnego znajdziesz w ofercie firmy Kanlux na stronie https://www.kanlux.com/pl/produkty/15627/hale-i-magazyny.