Najlepsze kwiaty na balkon, czyli jakie kwiaty kwitnące posadzić na balkonie

Najlepsze kwiaty na balkon – duma domowników

Balkon dla osób mieszkających w bloku nie musi być nudnym miejscem służącym wyłącznie do wywieszania prania czy obserwowania pociechy bawiącej się na podwórku. Z odrobiną wysiłku oraz chęci może przekształcić się w zakątek wytchnienia i relaksu, który oprócz cieszenia oka swoją ozdobną stroną dostarczy również powodów do dumy opiekunowi.

Jakie kwiaty kwitnące posadzić na balkonie?

Dostępna jest cała gama roślin lubiących balkonowe warunki, o szerokim wachlarzu kolorystycznym, intensywności kwitnienia oraz odporności na zmienne warunki pogodowe. Jednak zanim przystąpimy do zakupów, należy ustalić dwie rzeczy: 

  • Jakie jest położenie balkonu?
  • Jakie jest naświetlenie balkonu? Pada na niego cień, czy przez cały dzień bez wytchnienia świeci słońce?

Na każdy z nich znajdzie się odpowiednia roślina!

Najlepsze kwiaty na balkon zachodni i południowy

Zachodnia strona nagrzewa się powoli w ciągu dnia i najwyższą temperaturę osiąga przed wieczorem. Tak jak i po stronie południowej, są to balkony gorące i słoneczne, na których ziemia w doniczkach szybko wysycha. Idealne kwiaty na nie lubią światło i nie przeszkadza im nieco suche podłoże. Odnajdą się tu słynne pelargonie, cieszące uznaniem dla swojego uroku na całym świecie. Wspaniale sprawdzi się również aksamitka rozpierzchła, której złocisto-pomarańczowe kwiaty cieszą nasze oczy przez całe lato aż do późnej jesieni. Dla spragnionych intensywnych barw idealnym wyborem będzie surfinia, zwana petunią zwisającą, a fani subtelniejszych roślin o drobnych kwiatach pokochają heliotropy o upojnym zapachu.

Najlepsze kwiaty na balkon wschodni i północny

Chociaż słońce zagląda tutaj okazyjnie, te balkony mają swoje plusy: dzięki rozproszonemu światłu roślinom nie grozi poparzenie, a temperatura jest równomierna przez cały dzień, co zapobiega przegrzewaniu. Wdzięczne niecierpki będą tutaj obficie kwitnąć przez cały sezon, tak jak begonia bulwiasta, której kwiaty kształtem przypominające pąki róż występują w rozmaitych kolorach. Niezwykle dekoracyjna fuksja cieszy oko swoimi kwiatami aż do jesieni, pod warunkiem, że nie będzie wystawiona bezpośrednio na słońce. Dla poszukujących prostoty łąki kwiatowej idealnym wyborem będą stokrotki i niezapominajki.

Wdzięczna ozdoba

Kwiaty, które oprócz ozdoby odwdzięczą się również użytecznością, to oczywiście zioła. Nie tylko stanowią wspaniałe uzupełnienie naszej kuchni, ale również zniechęcają do odwiedzin uciążliwe owady, działają prozdrowotnie oraz… przepięknie kwitną! Warto skusić się na uwielbiający słońce tymianek o pastelowo-fioletowych, uroczych kwiatuszkach, czy elegancką lawendę, szczycącą się zapachem o właściwościach odstraszających komary i mole. Przepięknie rozkwita również strzelista szałwia, której liście uszlachetnią smak popołudniowej herbaty.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *