Najlepsza farba do ścian – jak wybrać dobrą farbę ścienną?

Według badań, Polacy coraz częściej remontują swoje mieszkania. Powszechnie znanym faktem jest, iż odpowiednio urządzone wnętrze ma ogromny wpływ na samopoczucie mieszkańców. Najbardziej zauważalny wpływ okazuje się mieć kolor ścian. A w parze z wyborem koloru idzie niełatwy dla laików dobór odpowiedniej farby. Dlatego najczęściej zadawane pytanie brzmi: jaka jest najlepsza farba do ścian?

Jak wybrać dobrą farbę ścienną?

Ze względu na prężny rozwój rynku, wybór pomiędzy rodzajami farb jest tak duży, że osobom bez doświadczenia może przysporzyć wiele problemów. Do malowania ścian i sufitów najczęściej używa się farb dyspersyjnych, nazywanych również emulsyjnymi. W sklepach występują zazwyczaj w czterech głównych rodzajach. Znaleźć można więc farby winylowe, które uczynią malowaną powierzchnię gładką i odporną na zmywanie. Ich zasadniczą wadą jest jednak słaba przepuszczalność pary wodnej. Nie nadają się więc zupełnie do pomieszczeń o dużej wilgotności powietrza, takich jak kuchnie czy łazienki. Kolejnym rodzajem są farby akrylowe, które mogą zachęcać niską ceną, tworzona przez nie powłoka jest jednak słabo odporna na mycie i szorowanie. Mimo, że można polegać na ich dobrej przepuszczalności wilgoci, częstym problemem jest płowienie lub blaknięcie kolorów. 

Farba do ścian – najlepszy wybór

Droższymi od wyżej wymienionych, ale posiadającymi więcej korzyści są farby lateksowe. Uznawane za wyjątkowo dobrze kryjące, charakteryzują się również szybkim schnięciem. Nałożenie drugiej warstwy jest możliwe już po 4 – 5 godzinach od nałożenia pierwszej. Usatysfakcjonują osoby, które zastanawia, jak wybrać dobrą farbę ścienną do pomieszczeń, które szybko ulegają zabrudzeniom. Kompromisem pomiędzy przytoczonymi wcześniej są farby akrylowo – lateksowe. Wykazują one zarówno dobrą przepuszczalność pary wodnej, jak i możliwość stosunkowo łatwego usuwania zabrudzeń. Ponadto cechuje je większa trwałość kolorów niż zwykłe farby akrylowe.

Najlepsza farba do ścian

Po spojrzeniu na odrobinę wyższą półkę cenową, nie sposób nie zauważyć farby ceramicznej. Według wielu osób jest to najlepsza farba do ścian. Powłoka odporna na zabrudzenia, która nie wchłania kurzu. Możliwe jest jej wielokrotne mycie i szorowanie. Dobrze kryjąca, wodoodporna, trwała i nieblaknąca – to zalety, które czynią ją najczęściej podawaną odpowiedzią na pytanie o to, jak wybrać dobrą farbę ścienną. Oprócz rodzaju farby, przy wyborze warto pamiętać również o jej jakości, która często okazuje się kluczowa dla zadowolenia użytkownika. Warto więc zapoznać się z opiniami dotyczącymi poszczególnych marek. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *