Naprawa uszkodzonych plastikowych elementów samochodowych – spawanie czy klejenie?
Wypadki się zdarzają, podobnie jak stłuczki czy obcierki na parkingu, a często ich skutkiem jest uszkodzenie elementów plastikowych w samochodzie. Oczywiście nie oznacza to wcale, że z każdą usterką trzeba udawać się od razu do mechanika, a wręcz przeciwnie warto wykonać naprawę samodzielnie. Rzecz jasna mamy tutaj na myśli naprawę plastikowych elementów. Tutaj pojawia się jakże uzasadnione pytanie: czy lepiej je sklejać czy spawać?
Pęknięty plastik z boku chłodnicy
Czasami dochodzi do awarii, choć kierowca niekoniecznie zdaje sobie z tego sprawę. Ale czym szybciej zostanie zauważona usterka, tym łatwiej wykonać naprawę. Jeżeli więc dojdzie do pęknięcia plastiku, który znajduje się z boku chłodnicy, należy czym prędzej podjąć się naprawy, gdyż w innym przypadku z usterki małej zrobi się usterka duża, a płyn chłodniczy zacznie wyciekać. W tym przypadku naprawa jest banalnie prosta. Wystarczy tylko zastosować klej do plastiku dobrej firmy. Dzięki mocnemu chwytowi usterka zostanie bardzo szybko wyeliminowana, zaś sama naprawa potrwa tylko chwilę. Oczywiście musimy wspomnieć o tym, iż sporo możecie zaoszczędzić, wszak mechanik za taką pracę może zażyczyć sobie nawet 200 zł.
A co zrobić, gdy pęknie plastikowy zbiornik paliwa?
Jeżeli dojdzie do awarii, a dokładnie pęknięcia zbiornika paliwa, to czym prędzej należy dokonać naprawy. Tutaj świetnie sprawdzi się klej cyjanowoakrylowy, który nie kruszy się ani nie pęka pod wpływem benzyny, czy oleju napędowego. Oczywiście warto wiedzieć, iż możecie także zalutować tę część i nie powinno nastręczać to problemów. Jednak jak to zwykle bywa lutowanie jest dużo dłuższe i tak naprawdę wymaga zdecydowanie większej precyzji.
Klejenie błotnika – jak wykonać?
Plastikowe części w samochodzie zazwyczaj nie są najlepszej jakości i wielu kierowców narzeka iż nie prezentują się estetycznie. Jednak plastik ma też sporo zalet. Jest stosunkowo tani, a to przekłada się na niższe koszty samochodu, ale i jego naprawa nie powinna być droga. W przypadku błotnika wystarczy tylko chwila nieuwagi i możecie np. zawadzić o wysoki krawężnik. Czasami do uszkodzenia błotnika dochodzi w sytuacji, gdy zostanie on uderzony odpryskami kamieni spod kół innych samochodów.
Aby go naprawić macie kilka możliwości. Rzecz jasna możecie zakupić nowy oryginalny zderzak. Możecie także zakupić nowy zamiennik czy model używany. Ale koszty można jeszcze bardziej obniżyć, wystarczy tylko zdecydować się na samodzielną naprawę i do tego celu wystarczy użyć kleju do plastiku. Na samym początku należy zdemontować błotnik i oczyścić dokładnie miejsce uszkodzenia. Następnie wystarczy odtłuścić jeszcze powierzchnię, a potem pozostaje już tylko skleić tę część, poczekać aż klej dokładnie się zwiąże i gotowe. Również w tym przypadku, jeżeli prace wykonacie samodzielnie, to sporo zaoszczędzicie.
Kiedy spawać części plastikowe?
Jeżeli dojdzie do większych uszkodzeń i sądzicie, że klej nie da rady, to możecie zdecydować się na spawanie. Dzięki temu możecie tworzyć termoplastyczne elementy, łącząc obie krawędzie uszkodzonych części. Działanie wysokiej temperatury powoduje stopienie plastiku, ale pozwoli także dzięki temu wykonać konkretny kształt. Tutaj należy jeszcze zespolić go spoiwem bądź też zastosować element usztywniający. Powinniście wiedzieć, że spawanie powoduje mieszanie się spoiwa i cząsteczek plastiku. W ten sposób efekt jest bardzo trwały. Ale żeby nie było tak idealnie, to na spawaniu trzeba trochę się znać, a także posiadać odpowiedni sprzęt, a to z kolei wiąże się z dosyć dużymi kosztami. Dlatego też jeżeli tylko można warto postawić na klejenie klejem do plastiku dobrej firmy.
Jeżeli zastanawiacie się czy lepiej spawać, czy kleić, to naszym zdaniem lepiej postawić na klejenie. Prawda jest taka, że ta praca jest zdecydowanie łatwiejsza, a przy tym nawet przyjemna. Nie wymaga od Was żadnych realnych umiejętności ani też dużej precyzji, bo w razie gdy wylejecie za dużo kleju, zawsze możecie powierzchnie oczyścić papierem ściernym, a następnie polakierować. Dzięki temu efekt będzie doskonały i to bez dużego wysiłku.