Co rozumiemy pod pojęciem dom energooszczędny?
Domy energooszczędne to innowacja na światowym rynku budownictwa, która w Polsce dopiero przeciera pierwsze szlaki. Wiele osób zachęconych relatywnie niskimi kosztami eksploatacji domów energooszczędnych coraz częściej kieruje swoje zainteresowanie właśnie w stronę tego typu projektów. Czym jednak tak naprawdę jest dom energooszczędny i czym różni się od równie popularnego domu pasywnego?
Charakterystyka domu energooszczędnego
Dom energooszczędny to budynek, który ze względu na swoją cechę charakterystyczną, jaką jest minimalizacja strat energii, musi zostać zbudowany w zgodzie z konkretnymi wytycznymi. Jak zbudowane są bryły domów energetycznych? Są zwarte i – dzięki dobremu ocieplenie ścian – próżno w nich szukać mostków cieplnych, co sprzyja utrzymywaniu ciepła wewnątrz.
W procesie budowy domu energooszczędnego bardzo istotne jest wykorzystanie odpowiednich materiałów budowlanych, cechujących się wysoką masą termiczną, a także prawidłowe usytuowanie budynku względem stron świata. Zgodnie z ogólnie przyjętym schematem, pomieszczenia, w których przebywamy często, powinny być usytuowane w stronie południowej, a te, które nie wymagają odpowiedniego nasłonecznienia (garaż), mogą być zlokalizowane na stronie północnej domu energooszczędnego.
Różnice pomiędzy domem energooszczędnym a domem pasywnym
Nowoczesne domy, umożliwiające wygenerowanie sporych oszczędności energetycznych są ostatnimi czasy coraz popularniejszym rozwiązaniem, czego dowodem jest bardzo duża liczba zapytań o gotowe projekty domów. To jednak, co sprawia wielu osobom problem to rozróżnienie domów energooszczędnych od domów pasywnych. Czym różnią się te dwa rodzaje nowoczesnych typów budownictwa?
Każdy dom pasywny w istocie jest domem energooszczędnym, jednak nie każdy dom energooszczędny jest domem pasywnym. Projekt budowlany domu pasywnego ma znacznie bardziej restrykcyjne zasady względem oszczędności energetycznej. Istotna różnica to certyfikacja. Dom pasywny to taki, który ze względu na wymaganą energooszczędność uzyskuje certyfikat wydawany przez Instytut Domów Pasywnych. Tego typu budynki posiadają zapotrzebowanie na energię użytkową rzędu 15 kWh na metr kwadratowy rocznie. To sprawia, że domy pasywne nie potrzebują zewnętrznej instalacji grzewczej, czego nie można powiedzieć o domu energooszczędnym. Warto jednak nadmienić, że inwestycja w budowę domu pasywnego jest dużo bardziej kosztowna, niż w dom energooszczędny, dlatego istotne jest, by dokładnie przeliczyć potencjalny rachunek zysków i strat obu wariantów.
Projekt domu energooszczędnego? Zwróć się do ekspertów
Budynki zyskujące miano domu energooszczędnego muszą być specjalistycznie zaprojektowane, dlatego planując budowę swojego własnego domu o niskim zapotrzebowaniu energii, warto zwrócić się o projekt domu do doświadczonych profesjonalistów, którzy w swoim portfolio mają już takie realizacje. Dzięki temu możemy mieć pewność, że cała inwestycja w budowę tego typu budynku będzie realizowana bez zbędnych komplikacji.
Dobrze przemyślany projekt domu energetycznego, zawierającego całą infrastrukturę służącą odzyskiwaniu energii będzie kluczem do ogromnych oszczędności na przestrzeni następnych kilkudziesięciu lat.
Zdjęcie: Projekt M253 Szczęśliwy z kolekcji Muratora, arch. Katarzyna Słupeczańska
Tekst sponsorowany: Projekty gotowe domów – https://projekty.muratordom.pl/