Zalety i wady zakupu mieszkania na przedmieściach

Przy wyborze nowego miejsca do zamieszkania najważniejszym czynnikiem będzie lokalizacja, do wyboru jest tutaj mieszkanie w centrum lub na przedmieściach. Obydwie opcje mają wiele plusów, ale też kilka minusów. Co zatem wybrać: mieszkanie w centrum czy na obrzeżach? Na co zwrócić uwagę przed zakupem?

Mieszkanie w centrum, czy na przedmieściach?

W ofertach mieszkaniowych w centrum miasta dominuje rynek wtórny, natomiast w miejscowościach podmiejskich dominują nowe nieruchomości od deweloperów, które nie wymagają dodatkowych remontów i są tańsze w utrzymaniu. Wynika to głównie z zastosowania nowoczesnej technologii, która pozwala na efektywne ogrzewanie. Zwiększone zainteresowanie przedmieściami w ostatnich latach doprowadziło do znacznych inwestycji, dzięki czemu potencjalni nabywcy mają dziś bardzo duży wybór.

Dostęp do terenów zielonych

Zaletą mieszkania na przedmieściach jest niewątpliwie dostęp do terenów zielonych – nie będziesz mieszkać w środku lasu, ale możesz spokojnie spacerować lub jeździć rowerem po lesie. Nie trzeba nikogo przekonywać, że w upalny dzień obfitość drzew oznacza czystsze powietrze i niezbędny cień. Obecność zieleni wpływa również pozytywnie na samopoczucie mieszkańców. Dlatego warto zawczasu sprawdzić, czy dostęp do terenów zielonych mają mieszkania na sprzedaż Podgórze.

Komunikacja

Decydując się na zakup mieszkania na przedmieściach musimy liczyć się z trudnościami w dojeździe. Dlatego warto sprawdzić dostępność transportu publicznego: czy w okolicy istnieje komunikacja miejska, jak daleko od potencjalnej dzielnicy mieszkaniowej znajduje się najbliższy dworzec autobusowy lub kolejowy, a może przede wszystkim – jak często dany transport kursuje.

Dostęp do usług

Mieszkając w centrum miasta, było dla nas oczywiste, że mamy pod nosem sklep spożywczy, aptekę lub weterynarza w razie potrzeby, nie mówiąc już o restauracjach, kinach czy centrach handlowych. Na słabiej rozwiniętych przedmieściach nie jest to takie pewne. Zastanówmy się, czy jesteśmy gotowi do podróżowania samochodem za najprostszymi sprawami. Jeśli w najbliższym czasie planujemy mieć dzieci lub są one już w domu, powinniśmy rozważyć lokalizację najbliższej szkoły, czy przedszkola.

Plusy i minusy mieszkania na przedmieściach nie są uniwersalne. Decyzje dotyczące nowego miejsca do życia muszą uwzględniać różne czynniki, od tego, jak spędzasz wolny czas, po to, ile czasu spędzasz na codziennych dojazdach do pracy lub szkoły. Pamiętaj, żeby przy podejmowaniu decyzji o zakupie nie kierować się w 100% emocjami, tylko dobrze przeanalizować swoje potrzeby.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *