rozmowa najemnca

5 zasad dobierania odpowiedniego najemcy

Jako właściciela mieszkania interesuje Cię wynajem długoterminowy? Zanim powierzysz swoją nieruchomość pod opiekę konkretnej osoby, sprawdź jak znaleźć najlepszego najemcę. Poznaj 5 rad, dzięki którym zabezpieczysz się przed potencjalnymi kłopotami i znajdziesz osobę, która zadba o Twój lokal.

Rynek nieruchomości w Polsce jest nadal nienasycony. Oznacza to, że nadal chętnych na wynajem mieszkania, zwłaszcza w dużych miastach, jest więcej niż oferowanych lokali. Dla Ciebie, jako wynajmującego, to zarazem dobra i zła wiadomość. Z jednej strony, szybko będziesz czerpać zyski z wynajmu. Z drugiej – możesz mieć kłopot z wyborem jednego odpowiedniego najemcy. Podpowiadamy, jak zweryfikować najemcę mieszkania.

Jak dobrać najemcę lokalu? Umowa

Podstawową kwestią podczas wynajmu mieszkania powinna być właściwie skonstruowana umowa między najemcą a wynajmującym. Coraz więcej osób korzysta z możliwości wynajmu okazjonalnego. W umowie takiej najemca wskazuje osoby, do których będzie mógł się wyprowadzić w razie zalegania z opłatami – odstępnym, czynszem czy rachunkami. Wszystko odbywa się przy notariuszu. To dla Ciebie najlepsze zabezpieczenie. Zgodnie z prawem pozwala Ci ono szybko opróżnić lokal, nie narażając się na dalsze kłopoty finansowe. Jeśli potencjalny najemca nie chce podpisać takiej umowy, trzeba szukać innej osoby.

Jak zweryfikować najemcę mieszkania? Finanse

Jako osobie wynajmującej mieszkanie przede wszystkim zależy Ci na wypłacalności najemcy. Zanim podpiszesz z kimś umowę np. pod wpływem zauroczenia wspólną umową pamiętaj o kilku kwestiach finansowych. Przede wszystkim określ od razu wysokość pełnych opłat – w tym odstępnego za wynajem, czynszu i rachunków. Jako zabezpieczenie transakcji możesz poprosić o przedstawienie zaświadczenia o zarobkach lub tzw. pasków wypłaty/emerytury za kilka miesięcy wstecz. Pamiętaj, nie masz prawnej możliwości sprawdzenia potencjalnego najemcy w BIK (Biurze Informacji Kredytowej).

Co ustalić z najemcą mieszkania? Kaucja

Przed podpisaniem umowy przekaż potencjalnemu najemcy informację o wysokości kaucji za wynajem mieszkania. Przeważnie jest to kwota pokrywająca czynsz, odstępne i miesięczne rachunki. Stanowi ona zabezpieczenie w razie braku wpłat od najemcy i zniszczeń w lokalu. Jeśli ktoś od razu negocjuje wysokość kaucji, prosi o jej rozłożenie na raty lub – co gorsza –wzbrania się przed uiszczeniem kaucji z góry, szukaj dalej.

Jak znaleźć właściwego najemcę? Historia

W czasach sporego zainteresowania lokalami na wynajem tzw. castingi na najemcę są niemal codziennością. Zanim poświęcisz swój lub pośrednika czas na rozmowy z potencjalnymi najemcami, określ w ogłoszeniu, kogo dokładnie szukasz. Może mieszkanie przygotowane jest dla studentów współdzielących w kilka osób mieszkanie, a może dla rodziny z dziećmi zainteresowanej długoterminowym wynajmem? Podczas spotkań z tymi osobami na żywo nie bój się prosić o referencje od poprzednich wynajmujących. Dobre wrażenie powinno zrobić na Tobie również udokumentowana historia poprzedniego długoterminowego najmu, np. dowody płatności.

Weryfikacja najemcy? Rozmowa

Niezwykle ważnym punktem podczas poszukiwania odpowiedniego najemcy powinna być rozmowa. W czasie spotkania dowiedz się, z kim najemca ma zamiast zamieszkać w Twoim lokalu, czy ma zwierzęta domowe, czy jest osobą palącą itp. Weź pod uwagę charakter bloku sąsiadów, np. w spokojnym budynku z małymi dziećmi niemile widziana może być grupa hałaśliwych studentów czy para z kilkoma szczekliwymi psami.

Potrzebujesz pomocy w wynajmie mieszkania? Z Nami będzie to proste! Zadbamy o wszelkie formalności.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *