żarówka gu9

Co to jest żarówka G9 LED i do jakich lamp pasuje?

Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów żarówek LED o różnych mocach, barwach i gwintach. Jedną z wyróżniających się żarówek energooszczędnych jest żarówka G9. Wyróżnia ją nietypowy gwint w postaci pętli z cienkimi nóżkami. Sprawdź, czym wyróżnia się żarówka G9 LED i do jakich lamp pasuje.

Co to jest żarówka G9?

Żarówka G9 jest rodzajem żarówki LED, posiadającej gwint halogenowy G9. Może emitować zimną lub ciepłą barwę światła. Ta energooszczędna żarówka LED jest chętnie wybierana przez klientów, poprzez małe zużycie energii, przy jednocześnie maksymalnej mocy. Daje mocny strumień światła o szerokim kącie świecenia. Najczęściej wykorzystuje się ją w oświetleniu meblowym oraz w sufitach podwieszanych.

Jak wygląda gwint żarówki G9?

Żarówka gu9 wyróżnia się charakterystycznym gwintem. Jej górna część najczęściej ma postać walca, zaś w dolnej (sztyftowej) znajdują się charakterystyczne, wystające nóżki, które są montowane na wcisk. Można je montować w instalacjach o napięciu 230 V. Żarówki G9 dostępne są w wersji tradycyjnej (żarnikowej) oraz LED. Dzięki wysokiej mocy żarówka energooszczędna G9 świetnie sprawdzi się w lampach o małych wymiarach i tradycyjnych żyrandolach. Można ją stosować w kinkietach, zamiast tradycyjnych żarówek.

Charakterystyczne nóżki (pętelki) gwintu G9 mają rozstaw 9 milimetrów. Górna część żarówki może być różna, w zależności od rodzaju żarówki i producenta. Charakterystyczny gwint jest niewątpliwe niewielki, zwłaszcza w porównaniu z gwintami edisonowskimi. Innym odpowiednikiem tego gwintu o innych wymiarach jest gwint G4.

Montaż i demontaż żarówki gu9 jest bardzo prosty. Żarówkę należy delikatnie wcisnąć w oprawę. Aby żarówka działała jak najdłużej, nie można zostać natłuszczona, dlatego zawsze należy montować ją czystymi rękoma.

Do jakich lamp pasuje żarówka G9?

Zastosowanie żarówek ledowych gu9 jest wszechstronne. Ponieważ jest to rodzaj oświetlenia dający mocne światło, chętnie wykorzystywane jest w kinkietach i lampach sufitowych. Emitowane przez nie światło jest dobre do pracy przy biurku, dlatego żarówki tego typu znajdują zastosowanie także w lampkach biurowych i do czytania. Wykorzystuje się je również w oprawach meblowych oraz dekoracyjnym oświetleniu.

Dlaczego warto zastosować oświetlenie LED?

Oświetlenie LED nieprzerwanie zyskuje na popularności. Klienci doceniają je przez szereg zalet, jakie daje to rozwiązanie. Są to między innymi:

  • długa żywotność – żarówki LED charakteryzują się bardzo długą żywotnością, która może wynosić nawet do 50 tysięcy godzin. Świecą one znacznie (nawet 25 razy) dłużej od tradycyjnych żarówek żarnikowych;
  • oszczędność pieniędzy – ze wszystkich źródeł energii dostępnych na rynku, oświetlenie LED jest najbardziej energooszczędne. W porównaniu z klasycznymi żarówkami, żarówki LED pozwalają zaoszczędzić nawet 80% energii, co w dłuższym czasie użytkowania przekłada się na duże oszczędności. Mimo, że żarówki ledowe mają wyższą cenę od żarówek żarnikowych, koszt ich kupna szybko się zwraca;
  • krótki czas rozpalania do jasności – diody LED zużywają mniej energii do osiągnięcia odpowiedniego stopnia jasności, ponieważ nagrzewają się słabiej od tradycyjnych żarówek;
  • brak gwałtownego przepalania się – żarówki żarnikowe przepalają się bardzo gwałtownie i nagle. Diody LED stopniowo tracą swoją moc i świecą coraz słabiej, co niweluje ryzyko nagłej konieczności wymiany żarówki.

Oświetlenie LED to nie tylko oszczędność pieniędzy i długa żywotność. Jest to wysokiej jakości nowoczesne i estetyczne rozwiązanie, stosowane w różnych rodzajach oświetlenia. Szeroka gama dostępnych produktów o różnej mocy, barwie i gwintach, pozwoli znaleźć odpowiedni model żarówki dla każdego, nawet najbardziej wymagającego klienta.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *