Czym usunąć zaschnięte plamy z kanapy, dywanu lub koca?

Koce, kanapy czy dywany mogą wydawać się trudnym obiektem do samodzielnego wyczyszczenia. Czy jest to prawda? Takie czyszczenie wcale nie musi być zadaniem, jakie zleca się specjalistycznym firmom. Równie dobrze sami możemy poradzić sobie nawet z najcięższymi plamami. To wszystko jedynie przy użyciu środków, jakie mamy w domu. W tym artykule przedstawimy wam kilka bardzo skutecznych sposobów na usuwanie plam.

Jak czyścić zaschnięte plamy?

Czyszczenie kanapy, koca czy też dywanu zależy w dużym stopniu od materiału, z jakiego są one wykonane. Tkanina, ekoskóra, skóra.. Jak mamy to wszystko skutecznie wyczyścić?

Jeśli mówimy o skórze (w przypadku kanap czy też sof) to do jej czyszczenia używamy jedynie środków do czyszczenia skórzanej tapicerki. W przeciwnym razie może ona zostać narażona na zniszczenie. Jeśli mówimy o domowych środkach – najlepszą opcją jest ściereczka nasączona letnią wodą z odrobiną płynu do mycia naczyń. Wartym zapamiętania jest sam sposób czyszczenia plam – czyścimy je zaczynając od brzegów, gdyż nie chcemy powiększyć zabrudzeń. Jest to bardzo ważny element czyszczenia z pomocą domowych sposobów.

Jednak zanim zaczniemy jakiekolwiek proces odplamiania, zobacz czy metoda ta działa na tkaninie – sprawdź to w mniej widocznym miejscu. Przedstawiamy kilka najpopularniejszych rodzajów plam oraz sposoby na ich wyczyszczenie. 

Jak usunąć plamę z błota?

Błoto naniesione na butach czy też na łapach zwierzaka, wymaga cierpliwości- musimy poczekać, aż wyschnie ono całkowicie. Zaschnięty nadmiar ściągamy z pomocą odkurzacza, a reszty pozbywamy się wodą z odrobiną płynu do mycia naczyń. Pozostałość po plamie czyścimy miękką szczoteczką – nie chcemy naruszyć materiału koca, kanapy czy też dywanu.

Jak usunąć plamę po tłustym jedzeniu?

Tłuste jedzenie pozostawia jedne z najgorszych do usuwania plam. Tutaj przyda nam się benzyna lub woda z amoniakiem (proporcja: dwie łyżki amoniaku na litr wody). Najpierw przecieramy plamę wacikiem nasączonym płynem do prania, a później mieszanką z amoniakiem przemywamy plamę. Alternatywnym, równie dobrym rozwiązaniem może okazać się mieszanka soli i spirytusu salicylowego (proporcja: 1:4), którą dokładnie mieszamy przed użyciem. 

Jak usunąć plamę po słodkim napoju?

Soki, napoje gazowane, energetyki… tworzą się po nich bardzo ciężkie do usunięcia plamy. Nadmiar substancji wycieramy od razu bawełnianym ręcznikiem – pozwoli to na zapobiegnięcie dalszego wsiąkania płynu. Zaschniętą plamę przecieramy wodą z amoniakiem (alternatywną opcją może być ocet rozcieńczony z wodą), po czym czyścimy wilgotną szmatką, a następnie wycieramy do sucha.

Jak usunąć plamę po kawie czy herbacie?

Tutaj warto sięgnąć po nawilżane chusteczki. Należy przyłożyć je do plamy, aż nawilża jej powierzchnię oraz delikatnie oczyszczą głębszą warstwę tkaniny. W przypadku poważniejszych zabrudzeń przydatne może okazać się piwo. Wylewamy trochę alkoholu na szmatkę i pocieramy nią plamę. Następnie przemywamy to wodą. Równie dobrze mogą sprawdzić się ocet czy też soda bezpośrednio zaaplikowane na plamę.

Jak usunąć plamę z krwi?

Tutaj kluczowym elementem jest czas. Zaschnięte plamy są trudne do wywabienia. Czyszczenie zaczynamy od pocierania ściereczką zwilżoną zimną wodą. Jeśli woda nie pomaga, to warto sięgnąć po szare mydło czy też sól. Nie pocieramy ani mocno, ani długo. Dobrym rozwiązaniem może okazać się woda utleniona.

Pamiętajmy, aby przed rozpoczęciem czyszczenia zawsze ustalić przyczynę plamy i dopiero wtedy dobierać odpowiednie środki do jej usunięcia.

Zobacz więcej porad na https://wyczysc.pl/wybielacz-do-tkanin-ranking/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *