Jaki boiler elektryczny wybrać?
Nie da się ukryć, że do boilerów elektrycznych przylgnęła na dobre łatka nienasyconych urządzeń. Zwykle kojarzymy je z ogromnym apetytem na energię elektryczną. Nie trudno się więc domyślić, że mogą one niekorzystnie wpływać na wysokość rachunków za prąd. Jednak wszystko to może okazać się tylko stereotypem, jeśli odpowiednio wybierzemy boiler. Jaki boiler elektryczny wybrać?.
Tolerancja temperatury
To podstawowy parametr, przy wyborze boilera elektrycznego. Tolerancja temperatury to inaczej precyzja uruchomienia. Okazuje się, że im mniej dokładny boiler, tym bardziej oszczędny potrafi być, co ma nie małe znaczenie, w przypadku kiedy musimy zapłacić rachunki za prąd. Zobrazujmy to na przykładzie. Jeśli ustawimy temperaturę wody, na np. 55 stopni Celsjusza, zwykły boiler uruchomi się, gdy spadnie ona do około 53 stopni Celsjusza. Jeśli jednak grzałka uruchomiłaby się przy około 50-51 stopni Celsjusza oszczędność byłaby znacząca. Dodatkowo, im chłodniejsza woda tym wolniej stygnie. Warto przy wyborze boilera zwrócić uwagę, czy grzałka jest energooszczędna. Niektóre z nich mogą być skonstruowane tak, by przekształcały energię elektryczną na termiczną.
Oczyszczanie wody
Czyli filtry w jakie jest wyposażony boiler. To bardzo istotna kwestia, ponieważ woda dostająca się do boilera, nigdy nie będzie idealnie czysta. Pamiętajmy też, że na elementach grzejnych, może osadzić się kamień, a także inne zanieczyszczenia. Zwróćmy uwagę, że im czystsza woda, tym mniej energii zostanie zużyte. Istotną kwestią jest także wybór izolacji. W tej kwestii do wyboru mamy urządzenia dwupłaszczowe i jednopłaszczowe. Wiadomo, że pierwszy rodzaj urządzeń, będzie generował mniejsze zużycie energii za prąd. Im lepsza jednak izolacja ścian, tym wolniej ciepło będzie przenikało na zewnątrz boilera, a co za tym idzie, uruchomienie grzałki nie będzie następowało zbyt często. Co prawda, boilery dwupłaszczowe są nieco większe i droższe niż ich jednopłaszczowe odpowiedniki, jednak inwestycja ta zwróci się w postaci niższych rachunków za prąd.
Pojemność boilera
To kolejny parametr na który powinniśmy zwrócić uwagę. Wiadomo, że większa pojemność boilera stanowi jego nie mały atut. Jednak mało kto zdaje sobie sprawę, że ma to znaczący wpływ na pobór energii. Jeśli wybierzemy boiler, o niewielkiej pojemności, np. taki do 50 litrów. Im mniejsza pojemność tym bardziej energooszczędny będzie boiler. Dodatkowo warto, jak już zostało wspomniane, zadbać o odpowiednią izolację termiczną, dzięki czemu, ciepło będzie uciekało znacznie wolniej.