Jak odnowić stare meble? 5 sposobów na renowację starych mebli

Jak tanio i efektownie odświeżyć swoje mieszkanie i nadać mu stylowego charakteru? Najprostszym rozwiązaniem będzie renowacja starych mebli, zwłaszcza jeśli posiadasz duszę majsterkowicza, lub jesteś w stanie wykrzesać z siebie szczyptę kreatywności. Możesz zmienić wizerunek swoich mebli, których widok już dawno cię zmęczył, lub sprawdzić jakie używane perełki można znaleźć w internecie za bezcen.

Jak odnowić stare meble?

Możliwości jest wiele, podobnie jak materiałów, które możesz wykorzystać. Wystarczy poszukać pomysłów w internecie, lub przejść się do najbliższego marketu budowlanego. Zainspirować może nas wszystko – farby i emulsje, gipsowe lub drewniane sztukaterie, lakiery i bejce, dłuta, papiery ścierne, taśma malarska, wałki z fakturą… widzisz potencjał? Tylko od ciebie zależy jakie materiały wykorzystasz i na jaki efekt postawisz. Sposobów na renowację starych mebli jest multum, a jedynym ograniczeniem jest twoja wyobraźnia, jeśli jednak nie czujesz się komfortowo z eksperymentowaniem na własną rękę od zera, przedstawiamy kilka sprawdzonych sposobów na to, jak odnowić stare meble – żaden z nich nie wymaga drogich narzędzi ani nadzwyczajnych umiejętności, więc na pewno dasz radę.

5 sposobów na renowację starych mebli

Tutaj znajdziesz propozycje na odnowienie starych mebli, które polecamy z czystym sumieniem, śmiało więc zdecyduj się na ten, który najbardziej do ciebie przemawia – i do dzieła!

  1. Malowanie – najprostszy i najbardziej efektowny sposób. Wystarczy wyposażyć się wałek, pędzel i farbę. Rozwiązanie wydaje się banale? Może i jest, ale jeśli zdecydujesz się na oryginalny kolor, efekt będzie piorunujący.
  2. Decoupage – technika, która zdecydowanie wraca do łask, a jednocześnie jest dobrym sposobem, żeby ozdobić twoje meble precyzyjnymi obrazkami, zwłaszcza jeśli nie posiadasz nadzwyczajnych umiejętności malarskich. Technika ta pozwala również na uzyskanie efektu w stylu retro, więc jeśli chcesz celowo postarzyć wizualnie swoje meble – decoupage będzie strzałem w dziesiątkę.
  3. Mozaika – ten sposób wyjątkowo wdzięcznie sprawdzi się przy renowacji blatów. Wystarczy trochę połamanych kafelek, klej i fuga.
  4. Bejcowanie – jeśli planujesz renowację starych mebli z litego drewna, warto zachować ich unikalny charakter. Zamiast zamalować słoje i sęki gęstą farbą, można zdecydować się na lakier lub bejcę, która wydobędzie naturalną barwę i deseń.
  5. Sztukateria – czyli gotowe, stylizowane elementy, wykonane z gipsu lub drewna, które wystarczy dokleić w pożądanym miejscu, a potem całość mebla zamalować na jeden kolor i gotowe. Proste i efektowne rozwiązanie na wyciągnięcie ręki.

Jak odnowić stare meble i jakich błędów przy tym nie popełniać?

Przede wszystkim licz siły na zamiary. Jeśli wiesz, że nie jesteś cierpliwą osobą i często towarzyszy ci słomiany zapał, nie decyduj się na najbardziej czasochłonne rozwiązania. Postaw na te najprostsze – one również dają dobre efekty, w końcu często siła tkwi w prostocie. Jeśli jednaj jesteś skrupulatny w swoich postanowieniach, postaw na renowację starych mebli zorientowaną na detale. Dobrym tropem będzie dla ciebie zabawa z mozaiką lub rzeźbionym detalem. Niezależnie od tego, na jakie rozwiązania się zdecydujesz, pamiętaj żeby nie porywać się z motyką na słońce. Zacznij od jednego projektu na raz i potraktuj go jak eksperyment, na podstawie którego ocenisz, jaka technika sprawia ci największą przyjemność i daje najlepsze efekty.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *