Przycinanie świerków – kiedy, jak i czym przycinać i formować świerki?

Świerki to piękne drzewa iglaste, które są drugim, po sosnach, najczęściej występującym gatunkiem drzew iglastych w Polsce. W zależności od odmiany, nadają się do dużych, ale też małych ogrodów. Nie przysparzają większych problemów pielęgnacyjnych, są łatwe w uprawie, szybko rosną. Jednak, aby zachować piękny kształt, intensywne wybarwienie igieł oraz nie dopuścić do nadmiernego rozrostu, należy je regularnie przycinać. Przycinanie jest najważniejszym zabiegiem pielęgnacyjnym wykonywanym u tych drzew. Ważne jednak, aby robić to umiejętnie, czyli wiedzieć,kiedy przycinać świerki, jak to robić i czym je przycinać.

Kiedy przycinać świerki?

„Kiedy przycinać świerki” jest rzeczą łatwą do określenia. Najlepszą porą na przycinanie świerków każdego gatunku jest wczesna wiosna, zanim rozpocznie się ich wegetacja, czyli przełom marca i kwietnia. Należy to robić w bezmroźny, pogodny dzień.

Niektóre gatunki jednak bardzo szybko się rozrastają i aby ujarzmić ten proces, koniecznym może się okazać częstsze przycinanie – należy je wykonać wtedy nawet trzy razy do roku: wczesną wiosną, późną wiosną i latem.

Jak przycinać świerki?

Najważniejszym zabiegiem jest cięcie tzw, sanitarne, polegające na usunięciu chorych, zaschniętych gałęzi. Odpowiadając na pytanie „Jak przycinać świerki” należy podkreślić, że należy to robić do miejsca, gdzie są widoczne zielone gałązki, a jeżeli takowych nie widać, należy usunąć cały chory pęd. W przypadku młodych drzew usuwamy też wszystkie pionowo wyrastające pędy, aby nie dopuścić do posiadania przez drzewo dwóch wierzchołków (to osłabia drzewo, które jest podatne wówczas na złamania).

W przypadku realizacji cięcia ze względów estetycznych skrócić należy nadmiernie wyrośnięte pędy, wystające poza założony kontur drzewa, ale również do zielonego miejsca.

Trzeba również pamiętać o zabezpieczeniu miejsca cięcia maścią ogrodniczą, co zapobiegnie chorobom i pozwoli ranie po cięciu szybko się zabliźnić.

Czym przycinać świerki?

Najważniejszą odpowiedzią na dylemat „Czym przycinać świerki” jest ostre narzędzie! W zależności od rozmiaru całego drzewa i poszczególnych gałęzi wymagających usunięcia można użyć: sekatora zwykłego, sekatora oburęcznego lub nożyc do strzyżenia. 

Reasumując przycinanie świerków jest koniecznym zabiegiem, jeżeli chcemy, aby drzewa te były pięknie wybarwione, miały gęstą koronę i rozrastały się, ale w kontrolowany sposób. Umiejętne przeprowadzanie tego zabiegu, z zachowaniem powyższych zasad, sprawi, że świerki będą piękną ozdobą ogrodu przez wiele lat.

Co zrobić z pozostałymi gałęziami? Sprawdź https://hiperceny.pl/ranking-top-10-najlepszy-rozdrabniacz-do-galezi/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *