Jak zadbać o meble ogrodowe przed sezonem jesienno-zimowym?

Sezon jesienno-zimowy to zmienna pogoda, często kapryśna, dużo wilgoci i coraz niższe temperatury powietrza. Musimy odpowiednio przygotować swój ogród, w tym meble ogrodowe, aby przetrwały ten trudny czas. Jak o nie zadbać, by podczas kolejnego sezonu wiosenno-letniego nie wymagały napraw bądź wymiany?

Zabiegi konserwacyjne i impregnacja

Najważniejsze zabiegi w przypadku mebli ogrodowych, które wykonuje się zarówno przed rozpoczęciem sezonu letniego, jak i po jego zakończeniu, to konserwacja oraz impregnacja. Bez tego ani rusz, ale… tylko w przypadku mebli bazujących na drewnie.

Drewniane meble ogrodowe są podatne na wilgoć i nieproszonych gości. Wszelkie uszkodzenia, nawet te pozornie niewielkie i niezauważalne, wymagają szybkiej naprawy. Do tego zabiegi konserwacyjne oraz każdorazowa impregnacja, aby zapobiec wnikaniu w głąb struktur drewna wilgoci czy rozmaitych zanieczyszczeń. Tak zabezpieczone meble drewniane przetrwają sezon jesienno-zimowy.

W przypadku mebli bazujących na rattanie czy wiklinie należy pamiętać o oczyszczeniu z powstałych zabrudzeń. Nie wymagają one konserwacji czy impregnacji, jak ich drewniane odpowiedniki, trzeba za to zadbać o suche miejsce do przechowywania.

Najmniej pracy czeka nas z przygotowaniem do chłodnego sezonu mebli wykonanych z tworzyw sztucznych. Wystarczy pozbyć się ewentualnych plam i innych zabrudzeń, a następnie przenieść je do miejsca, w którym będą przechowywane. Jeśli korzystamy z mebli technorattanowych, takich jak te dostępne w ofercie sklepu https://bazkar.pl/, a do tego lubimy spędzać czas w ogrodzie niezależnie od warunków pogodowych, nie zaprzestawajmy tego nawet w sezonie jesienno-zimowym.

Meble technorattanowe są odporne na uszkodzenia, zaplamienia, wytrzymałe i niepodatne na działanie warunków atmosferycznych. To zaś oznacza, że skorzystamy z nich również chłodną i wilgotną jesienią oraz mroźną zimą.

Pokrowce ochronne – praktyczne zabezpieczenie

Zdecydowana większość mebli ogrodowych potrzebuje suchego i chłodnego miejsca do przechowywania. Poza tym warto zafundować im specjalne pokrowce ochronne, które dodatkowo je zabezpieczą przed dostępem zanieczyszczeń czy wilgoci.

Pokrowce nabywamy wraz z kompletem mebli ogrodowych, ale jeśli tego nie zrobiliśmy, wystarczy uniwersalny pokrowiec lub sporych rozmiarów plandeka, pod którą zmieścimy nie tylko meble.

Nie zapominaj o tekstyliach ogrodowych!

Jeśli meble ogrodowe mamy już zabezpieczone, pozostaje nam pamiętać o tekstyliach ogrodowych. Poduszki, materace, koce… one również nie lubią wilgoci oraz zabrudzeń. Wypierzmy je lub ich pokrowce, dobrze wysuszmy i znajdźmy dla nich miejsce w szafie bądź skrzyni, aby nie były narażone na działanie warunków pogodowych.

Lato opuściło nas na dobre, a jesień wdarła się do chłodnych jeszcze mieszkań i domów. Planujemy porządki jesienne w domu i w ogrodzie, więc uwzględnijmy w nich czas na to, aby zadbać o meble ogrodowe. Dzięki temu w przyszłym roku odwdzięczą nam się tą samą estetyką i wygodą użytkowania.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *