nowoczesne lampy do kuchni- jak doswietlic wyspe kuchenna

Nowoczesne lampy do kuchni – jak doświetlić wyspę kuchenną?

W kuchni bije serce każdego domu lub mieszkania. To bowiem nie tylko miejsce przyrządzania posiłków, ale też przestrzeń, w której spotykają się wszyscy domownicy, a niejednokrotnie ich goście. Powinna być zatem optymalnie zaprojektowana i wygodna. Nie da się tego osiągnąć bez zastosowania właściwych produktów oświetleniowych. Jakie lampy wykorzystać w kuchni, by dobrze oświetlić blaty do pracy? O tym napiszemy w dzisiejszym tekście.

Lampy kuchenne – jak oświetla się kuchnię?

Kuchnia to jedno z ważniejszych domowych wnętrz. Spełnia szereg funkcji i wymaga perfekcyjnego zaplanowania systemu oświetleniowego. Podstawą są oczywiście lampy główne. Bywają to oprawy sufitowe lub wiszące, dające rozproszone światło i doświetlające równomiernie całą przestrzeń. Dzięki nim da się łatwo przemieszczać we wnętrzu i nie martwić się o potknięcia i upadki.

Oprócz tego typu lamp w kuchni przydają się także lampy zadaniowe. Najczęściej trafiają nad blaty robocze przy ścianach lub nad wolnostojące wyspy kuchenne między kuchnią a salonem.

Blaty i wyspy kuchenne – praktyczne oświetlenie zadaniowe

Oświetlenie zadaniowe w kuchni ma olbrzymie znaczenie. Dobrze doświetlona przestrzeń do pracy zapewnia bezpieczeństwo i komfort podczas przyrządzania posiłków. Zmniejsza ryzyko zacięcia się w palec. Ułatwia rozpoznawanie składników i przygotowywanie ulubionych dań.

W wielu sytuacjach oryginalne oświetlenie zadaniowe spełnia też funkcje estetyczne. Wpisuje się w aranżację wnętrza, zdobi je oraz buduje niepowtarzalny klimat, zwłaszcza gdy postawi się na ciekawe, designerskie lampy, jak choćby te dostępne na: https://lampy.it.

Jakie lampy wykorzystać nad wyspą kuchenną?

Do oświetlenia blatów i wyspy kuchennej stosuje się różne typy lamp. Należy dobrać je tak, by równomiernie doświetlały całą przestrzeń do pracy – bez fragmentów niedoświetlonych lub odbijających światło, co mogłoby utrudnić wykonywanie konkretnych zadań w kuchni.

Najczęściej jako oświetlenia zadaniowego nad wyspę używa się kilku rodzajów lamp, jak:

  • lampy wiszące,
  • reflektory,
  • lampy natynkowe.

Pierwsze dwa rozwiązania można montować na sufitach lub systemach szynoprzewodów, co ułatwia nie tylko doświetlenie samego blatu, ale też innych przestrzeni, na przykład stołu jak ten od DomIDeko.pl. Drugie rozwiązanie jest o tyle praktyczniejsze, że pozwala na optymalne rozmieszczenie lamp w konkretnym wnętrzu. Lampy wiszące dobiera się w zależności od wielkości miejsca do pracy. Nad dużym blatem wykorzystuje się kilka lamp w rzędach. Nad mniejszym – zazwyczaj wystarcza jedna duża lampa, zawieszona centralnie.

Nad blatami wzdłuż ścian stosuje się mniejsze oprawy ścienne. Bywają to oczka wpustowe lub lampy natynkowe umieszczane np. bezpośrednio pod dolnymi krawędziami szafek, by zapewnić odpowiednie doświetlenie przestrzeni, a przy tym nie marnować cennego miejsca.

Nowoczesna i wygodna kuchnia a efektowne oświetlenie wnętrz

Oświetlenie w kuchni wpływa na komfort korzystania z przestrzeni oraz na nastrój wnętrza. Warto zatem zbudować je kompleksowo, dobrać lampy główne i zadaniowe dopasowane do siebie wielkością, designem, kolorystyką. Wówczas stworzy się kuchnię tętniącą życiem, wygodną i przyjazną dla wszystkich użytkowników.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *